Vienas iš būdų verslo sityje dirbantiems žmonėms dirbti geriau yra naudotis vidinėmis įmonės svetainėmis, dar vadinamomis intraneto tinklapiais.

Intraneto tinklapis yra vieta tinkle, kur jūsų darbuotojai arba projekto komanda gali bendrai naudoti dokumentus ir bendradarbiauti, prieiti prie projektų grafikų, atostogų tvarkaraščių ir kitos grupės medžiagos. Intraneto tinklapyje naršote taip pat, kaip ir interneto tinklapyje, naudodami naršyklę Internet Explorer arba kurią nors kitą.
Ką daryti, jei norite supažindinti su šia idėja pagrindinius klientus ir verslo partnerius? Tada jums reikia sukurti ekstraneto tinklapį.

Ekstraneto tinklapį galite traktuoti kaip intraneto tinklapį, prie kurio gali prieiti parinkti pašaliniai žmonės. Jūs kuriate ir valdote šį tinklapį, tačiau leidžiate savo darbuotojams, svarbiems pirkėjams, klientams ir partneriams peržiūrėti ir naudoti ten esančią informaciją. Norint užtikrinti saugumą, prieigai prie tinklapio reikia galiojančio vartotojo vardo ir slaptažodžio. Taip pat galite apriboti, prie kurių sričių ir failų gali prieiti kiti.

Kaip ekstraneto tinklapiai naudojami verslui
Didelės įmonės ekstranetą naudoja jau daug metų. Automobilių pramonė plačiai naudoja ekstraneto tinklapius, kad supaprastintų užsakymo procesus ir praneštų tiekėjams apie dalių ir dizaino pokyčius. Tiekėjai naudoja tinklapius pasiūlymams gauti, siūlomoms kainoms pateikti, dokumentams teikti ir net mokėjimams rinkti.

Tačiau jūs nebūtinai turite užsiimti mašinų gamybos verslu, kad galėtumėte dirbti su ekstranetu. Smulkiosios įmonės taip pat turi klientų, tiekėjų ir partnerių. Nėra neįprasta, jei smulkioji įmonė naudoja ekstraneto tinklapius, kai atlieka projektus kartu su kita smulkiąja įmone. Čia pateikiami keli pavyzdžiai, kaip galite naudoti ekstraneto tinklapius, kurie teikia daugiau negu tik bendradarbiavimo naudą:

 • bendrai naudokite produktų vartotojo vadovus. Jei esate gamintojas, galite pateikti savitarnos prieigą prie vartotojo dokumentų ir techninių specifikacijų, kurios spausdintos sudaro tūkstančius puslapių.
 • leiskite naudotis katalogais tinkle. Tiekėjai ir didmenininkai gali tiekti platintojams naujausius atsargų katalogus, kad supaprastintų pardavimo procesus ir pirkėjams, ir pardavėjams. Taip pat jie gali siūlyti nuolaidas ir pranešti apie nukainotas prekes.
 • vadovaukite projektų valdymui. Ekstranetą galima naudoti kaip projektų valdymo sistemą, kad sutarties dalyviai eitų teisingu keliu. Tokios sistemos leidžia vidinėms komandoms stebėti išorinius platintojus, kurie gali naudoti ekstranetą, kad praneštų apie savo progresą.
 • pateikite klientų aptarnavimo įrankius. Naudodami ekstranetą galite leisti savo klientams registruotis ir peržiūrėti pritaikytą abonento informaciją, stebėti užsakymus ir bendrauti su pardavimo ir aptarnavimo personalu.
 • pasiūlykite mokymus internete. Naudodamos ekstranetą mokymo internetu firmos klientams gali pateikti kursus ir kursų medžiagą.
 • valdykite tiekimo grandines. Ekstranetai gali padėti saugoti atnaujintus ir tikslius atsargų duomenis.
 • demonstruokite pardavimą. Ekstranetas leidžia pardavimo atstovams daryti interaktyvius pristatymus neatsižvelgiant į kliento buvimo vietą, prekybos parodų tvarkaraščius ir menką kelionėms skiriamą biudžetą.
 • peržiūrėkite interneto kūrimo darbus. Interneto dizaineriai, naudodami ekstranetą, gali leisti klientams peržiūrėti interneto dizaino projektus ir taip padaryti kūrimo procesus efektyvesnius.

Tai padės jums geriau suprasti ekstranetą ir juo naudotis.

Ekstraneto pagrindai
Štai kas yra ir ką daro ekstraneto svetainė:

 • Ekstraneto svetainė yra jūsų sukurta privati įmonės svetainė, skirta padėti jums ir jūsų partneriams dirbti kartu.
 • Vartotojai prisijungia prie ekstraneto svetainės tokiu pat būdu kaip ir internete – naudodami naršyklę.
 • Ekstranetuose gali būti tokio pat tipo turinys kaip ir įprastoje svetainėje, įskaitant dokumentus, grafinius objektus, garsą, vaizdą ir pranešimų lentas.
 • Ekstranetus galima individualizuoti kiekvienam prie jų prieinančiam klientui.
 • Galite suteikti arba apriboti klientų ir partnerių prieigą prie tam tikrų ekstraneto skyrių.
 • Galite pritaikyti antivirusinę apsaugą ir blokuoti tam tikrų rūšių failus, kad apsaugotumėte savo įmonės tinklą.
 • Svarbu apsaugoti ekstranetą slaptažodžiu, kad būtų galima užtikrinti saugą ir tik tų asmenų prieigą, kuriems ją suteikiate.

Ekstraneto svetainės pranašumai
Ekstraneto svetainė gali padėti sutaupyti pinigų, pagreitinti kūrimą, pagerinti ryšius su klientais ir padidinti klientų lojalumą, ypač verslo ryšių tarp įmonių rinkoje. Štai kaip tai padaryti:

 • Mažinti išlaidas galima sumažinus popierinių dokumentų skaičių, panaikinus skubų pristatymą, sumažinus tarptautinių skambučių skaičių, kelionių, pašto ir kopijavimo išlaidas.
 • Automatizavę rankiniu būdu atliekamus veiksmus ir užtikrinę, kad gyvybiškai svarbi informacija nepradings pašte ar gaunamo el. pašto aplanke, padidinsite našumą.
 • Kadangi visų tipų informaciją galima paskelbti ekstraneto svetainėje ir sparčiai ją keisti, redaguoti ar atnaujinti, gali pagreitėti pristatymas ir keitimasis.
 • Turėdami prieigą prie svetainės bet kuriuo paros metu, partneriai, klientai ir pirkėjai gali lanksčiai dirbti, kada ir kur jiems patogu, neplanuodami susitikimų ir telefono skambučių.
 • Pagerinami ryšiai su klientais, kadangi bendravimas internetu padės individualizuoti ir praplėsti ryšius su jais.
 • Klientai galės pateikti savo atsiliepimus ir prisidėti prie jūsų kūrimo pastangų, o tai padės jiems suvokti, kad jūs vertinate jų verslo poreikius ir požiūrius.
 • Ką daryti prieš nustatant savo ekstranetą

Nepaleiskite ekstraneto šio to nesuplanavę. Apsvarstykite:
Koks jūsų tikslas? Nustatykite, ko norite pasiekti naudodamiesi ekstranetu ir kokia turėtų būti kliento ar partnerio patirtis. Įtraukite savo personalą. Įsitikinkite, kad darbuotojai supranta, jog ekstranetas gali pakeisti jų darbą su klientais.

Sauga gyvybiškai svarbi. Naudokite tapatybės nustatymo ir šifravimo galimybes, kad užtikrintumėte, jog naudojant ekstranetą neatsiras jokių konfidencialios įmonės informacijos spragų. Ir klientai, ir jūsų darbuotojai turi jaustis patogiai naudodami ekstraneto saugos priemones.

Kokio tipo? Ekstranetus galima tvarkyti viduje arba iš šalies, kaip svetainės dalį arba atskirai. Windows Small Business Server 2003 komponentas Windows SharePoint paslaugos yra įrankis, kurį galite naudoti intranetui ir ekstranetui kurti. Windows SharePoint paslaugose yra iš anksto sukonfigūruotų intraneto svetainių, kurias galima nustatyti kaip ekstraneto svetaines.

Patikrinkite savo ekstranetą. Prieš paleisdami visu tempu, patikrinkite, ar ekstranetą paprasta naudoti jūsų klientams.

Šaltinis: www.microsoft.com