Fraud atsiskaitymas - tai nesankcionuotas pasinaudojimas svetima (vogta) kredito kortele ar kortelės duomenimis, įsigyjant prekes internetinėje parduotuvėje.

Internetinė prekyba pasaulyje prasidėjo ganėtinai seniai. Atsiskaitymų būdų būdavo įvairių, tačiau pats populiariausias atsiskaitymo būdas internete - kreditine kortele.
Kreditinių kortelių yra įvairių rūšių bei tipų (Visa, Mastercard, American Express ir pan.). Tačiau visos kreditinės kortelės turi labai svarbius duomenis, išspausdintus ant kortelės: kreditinės kortelės numeris (16 skaitmenų), kreditinės kortelės galiojimo laikas (valid through: metai/mėnesis) bei CVV kodas (kitoje pusėje kortelės, baltoje juostoje, trys paskutiniai skaičiai).

Tai yra patys svarbiausi kreditinės kortelės duomenis. Grįžtant atgal į ankstesnius laikus, tokių duomenų kai kuriose internetinėse parduotuvėse pakakdavo, kad atlikti pirkimo veiksmą. Tačiau tai buvo labai neefektyvu ir nesaugu. Internete būdavo pardavinėjami kreditinių kortelių duomenys ir vykdomi neteisėti apsipirkimai. Vėliau buvo įvestas saugumo kodas CVV. Jis kiek apsaugodavo kreditinės kortelės duomenis, nes yra kitoje kortelės pusėje.

Kreditinė kortelė taip pat turi ir kitus labai svarbius duomenis, kurių fiziškai nėra ant pačios kortelės. Tai kreditinės kortelės išdavimo adresas bei asmuo (Billing address). Šių duomenų kreditinių kortelių vagys taip lengvai negauna - nes jų fiziškai nėra ant pačios kortelės.

Taigi turime duomenų kombinaciją, kurių reikia, norint atlikti pirkimą internetu: kreditinės kortelės duomenys ant pačios kortelės bei “billing address”.

Kaip įvyksta neteisėti atsiskaitymai?

Tarkime Jūs turite internetinę parduotuvę, kurioje yra galimybė atsiskaityti kreditine kortele. Jūs gaunate užsakymą, kuris yra apmokėtas, pinigai nuo kreditinės kortelės nuskaičiuoti ir pakliuvo į Jūsų naudojamos mokėjimų sistemos sąskaitą. Jums beliko išsiųsti prekes.

DĖMESIO! Prieš išsiųsdami prekes, patikrinkite bent šiuos išvardintus dalykus žemiau, tam, kad įsitikintumėte, jog atsiskaitymas buvo tikrai teisėtas ir atliktas ne su vogta kreditine kortele ar kreditinės kortelės duomenimis (ne fraud):

  1. Patikrinkite ar billing address ir shipping address sutampa (Kortelės išdavimo adresas bei asmuo ir prekių pristatymo adresas ir asmuo). Jeigu nesutampa (taip gali būti, tačiau tai turėtų sukelti įtarimą) - kontaktuokite su pirkėju, patikrinkite IP adresą iš kurio buvo atliktas pirkimas (nebūtinai bus tikslu - nes galima prisijungti per proxy serverius). Efektyviausias būdas - susisiekti su pirkėju, išsiaiškinti kodėl adresas nesutampa ir paprašyti atsiųsti nuskenuotą ar nufotografuotą realią kreditinę kortelę ir asmens ID. Tik įsitikinę, jog viskas gerai, išsiųskite prekes.
  2. Jeigu prekės kaina yra daug kartų mažesnė už pristatymo kainą (tarkime prekė kainuoja $20, o pristatymo kaina - $90) - tai turėtų sukelti įtarimą. Atlikite tuos pačius aukščiau išvardintus veiksmus.

Įvairios mokėjimo sistemos turi anti-frauds mechanizmus, tačiau šie išvardinti veiksmai Jums leis išvengti bent jau didžiosios dalies neteisėtų atsiskaitymų, o jų, patikėkite, pasitaiko daug.

Kokios pasėkmės, jeigu vis tik įvyko neteisėtas atsiskaitymas ir prekės buvo išsiųstos?

Standartinis mechanizmas veikia taip: Jūs išsiuntėte prekes asmeniui, kuris nusipirko prekes, pasinaudodamas kito žmogaus pinigais. Dažnai pristatymo adresas būna “negyvenama lūšna”. Žmogus, kuriam iš tikrųjų priklauso kreditinė kortelė pastebi, jog įvyko neteisėtas pirkimas ir jis tų prekių nepirko. Tada praneša bankui, ir bankas grąžina pinigus į kliento sąskaitą, gindamas savo klientą. Įvyksta “chargeback”. Tada, žinoma, bankas kartu su teisėsaugos institucijomis aiškinasi situaciją ir pan. Tačiau įvykus “chargeback” iš Jūsų mokėjimų sistemos sąskaitos yra “nuskaičiuojami” pinigai. Rezultatas: Jūs išsiuntėte prekes vagiui ir praradote pinigus už tas prekes.

Žinoma, šie įvykiai yra netoleruojami, bandoma juos išaiškinti, tačiau dažniausiai tai “kova su vėjo malūnais”.

Dar vienas patarimas, kaip apsisaugoti nuo neteisėtų atsiskaitymų:

Planuodami internetinę prekybą pasirenkate šalis, su kuriomis norėtumėte prekiauti. Uždrauskite prekybą (neleiskite registruotis vartotojams) iš nepageidaujamų šalių. Taip dar labiau sumažinsite riziką.

Šaltinis: www.esales.lt