Reklaminei kampanijai pasirinkus media agentūrą, ypač naudojančią klasikines žiniasklaidos priemones, galima sutaupyti dideles reklaminio biudžeto sumas.

Media agentūra, pirkdama didelius reklaminius kiekius, turi geresnes sąlygas žiniasklaidos priemonėse. Taip pat, pirkdama pilnas tyrimų duomenų bazes atskiram klientui, gali pasiūlyti geresnes tyrimo kainas nei tiesiogiai tyrimų kompanija. Media agentūros atstovas derasi su žiniasklaidos kanalais dėl sąlygų klientui, planuoja, kur bus talpinama reklama ir nustato, kokios pozicijos pačios geriausios tikslinei grupei pasiekti. Media agentūra yra reikalinga nuo pačių pirmųjų žingsnių organizuojant reklaminę kampaniją, nes media agentūros analitikai yra tie, kurie gali tiksliausiai pasakyti, kur yra daugiausia tikslinės grupės atstovų ir kokią reklamos formą geriausiai įsisavina ši tikslinė grupė.


Tarptautiniai reklamdaviai didesnio pasirinkimo galimybių neturi, dažniausiai Lietuvoje jie dirba su media agentūra, kuri aptarnauja juos ir tarptautiniu mastu. Agentūrų „kastingai" vyksta pakankamai retai - kartą perdu ar tris metus. Didesnės problemos kyla vietiniams reklamdaviams. Čia susiduria prieštaringi interesai: didelės tarptautinės media agentūros nenori problematiškų lokalių klientų, tuo tarpu Lietuvos kompanijų reklamos atstovai norėtų bendradarbiauti su skambų vardą turinčia agentūra. Skambų vardą turinti media agentūra gali paimti tokį klientą, ypač jei jis tvarkingai vykdo savo įsipareigojimus ir nėra žinomas kaip skolininkas. Tačiau reikia visada prisiminti, kad agentūroje darbus daro konkretus žmogus. Todėl svarbu, kad agentūra įvardintų ne tik jų tarptautinius pasiekimus, bet ir aptarnaujančio žmogaus kvalifikaciją. Neleiskite mokytis iš savo pinigų ką tik baigusiam studentui. Prižiūrėkite, kad žmogus turėtų bent keliasdešimties savarankiškai organizuotų kampanijų patirtį, būtų dirbęs su panašaus profilio klientais. Jei norite pamatyti, ar jis domėjosi tokių kampanijų eiga, paprašykite, kad pristatytų kampanijų tikslus ir rezultatus. Galbūt mažesnė agentūra galės suteikti kokybiškesnę paslaugą, jei jus aptarnaus labiau patyręs darbuotojas. Patyręs media agentūros darbuotojas turi kelių šimtų organizuotų reklaminių kampanijų patirtį, todėl dažnai geriausių analogijų metodu jis jau pirmajame susitikime pateiks įdomių pasiūlymų. Jei reikėtų rinktis tarp daugiatechnologinės agentūros ir patyrusio media stratego, be abejonių rinkčiausi pastarąjį.

Pirminė media užduotis

Pirmajame susitikime su media agentūra pristatomi preliminarūs reklaminės kampanijos tikslai. Tačiau rezultatas bus efektyvesnis jei iš ankstoatliksite „namų darbus":

1. Reklaminis biudžetas. Reklamdaviui svarbu apsispręsti ir beveik savarankiškai priimti sprendimą dėl reklamai skiriamo biudžeto. Reklamai skiriamas biudžetas priklauso nuo kelių faktorių: kompanijos apyvartos, pelningumo, konkurentų aktyvumo, siekiamos atsiriekti rinkos dalies, žinomumo lygmens.

2. Tikslinė grupė. Gamintojas ar gaminių, paslaugų pardavėjas geriausiai žino, kas yra jo vartotojas. Jūs turite parašyti ar sieksite kuo daugiau tos pačios grupės atstovų, ar norite siekti kitų grupių atstovų.

3. Kampanijos laikotarpis. Pateikiate, kurie pardavimų laikotarpiai pas jus aktyviausi arba kaip tik konstatuojate, kad pardavimai metų bėgyje tolygūs. Gera media strategija per laiką gali padėti gauti puikių rezultatų ir su gerokai mažesniu nei konkurentų reklaminiu biudžetu. Kitame susitikime jau agentūra teikia pasiūlymus. Ji turėtų pateikti konkurentų aktyvumo analizę, ko galima tikėtis su preliminariai numatytu biudžetu. Pagal šiuos duomenis galima koreguoti numatytąjį biudžetą. Šiame susitikime agentūra pristato geriausiai numatytą tikslinę grupę pasiekiančią ir įtakojančią žiniasklaidą. Pagal šiuos duomenis bus galima pasirinkti pagrindines žiniasklaidos priemones ir formuoti užduotį kūrybinei agentūrai.
 
Atsižvelgiant į konkurencijos lygį ir pardavimo sezoniškumą, agentūra pasiūlys aktyviausių reklaminių kampanijų periodus. Net ir esant tolygiems pardavimams, tik keli reklamdaviai gali sau leisti tokio paties stiprumo metines kampanijas, dauguma orientuojasi į pardavimų sezonus, aktyvesnio žiniasklaidos panaudojimo laikotarpius arba mažesnio reklaminio aktyvumo periodus. Tačiau beveik visi produktai ar paslaugos perkamos visus metus, todėl ieškoma būdų reklamines kampanijas vykdyti nuolat. Tolygių metinių reklaminių kampanijų problemą padeda išspręsti interneto kontekstinė reklama.

Bendraujant su Vakarų Europos klientais, tenka susidurti, kad šį pirmąjį etapą dažnai daro media konsultantai, nesusiję su žiniasklaidos laiko ir plotų pirkimu. Mano nuomone, tai teisingas pasirinkimas, kadangi pirkimais užsiimanti agentūra yra suinteresuota nukreipti biudžetus savostrateginiams partneriams ir gauti ten dar geresnes sąlygas, kurios dažniau teigiamai veikia media agentūros finansinius rezultatus. Tuo tarpu supirkimais nesusijęs konsultantas suinteresuotas parinkti efektyviausias priemones. Tarptautines kompanijas aptarnaujantys konsultantai neturi tiesioginių atstovų Lietuvoje ir dažnai nesigaudo tikroje situacijoje, apie rinką spręsdami iš pakankamai skurdžių tyrimų. Todėl tenka susidurti su įvairaus lygio konsultaciniais „perliukais". Pasitikrinus media agentūros profesionalumą ir pasirinkus kelias geriausiai apklausa. Šiame etape media agentūra pagal savo parengtą planą tariasi su žiniasklaidomis dėl nuolaidų ir sąlygų. Nereikia užmiršti, kad efektyvumo rodiklis yra ne bendra nuolaida, o pasiekiamos auditorijos dydis ir kiekis. Atitinkamai media agentūra teikia savo paslaugų įkainius, kurie dažniausiai išreiškiami procentais nuo media biudžeto ir svyruoja nuo kelių iki 15 procentų.

Media užduotis

Pasirinkus žiniasklaidas ir formas, pradeda dirbti kūrybinės agentūros. Vėl gi, tarptautinėms kompanijoms didelio pasirinkimo nėra, nes greičiausiai jos reklaminėje kampanijoje naudos reklaminę medžiaga paruoštą tarptautiniu mastu. Detalioje užduotyje media agentūrai dominuoja tikslūs duomenys.

  1. Reklaminės kampanijos biudžetas;
  2. Tikslinė grupė;
  3. Žiniasklaidos priemonės;
  4. Reklaminiai formatai.
Dažniausiai daromos klaidos:
  • Agentūra „nepataikė" į tą kanalą ar laidą, kurią mėgsta reklamdavio atstovas. Atitinkamai, kadangi VISI žiūri būtent šį kanalą, o agentūra to nesupranta, ji nėra profesionali: agentūra tam ir perka tyrimus, o tyrimų kompanijos tam tuos tyrimus atlieka, kad išvengtų asmeniškumų, tiriant auditoriją ir jos
  • ypatumus.
  • Aklai pasitikima užsienio konsultantais, nesiimama žingsnių daryti pokyčių.
  • Tai ypač aktualu, kur media strategijas kuria konsultantai, neturintys tiesioginių partnerių Lietuvoje. Vakarietiškas mentalitetas dažnai negali suvokti Lietuvoje vykstančių procesų. Kiek teko susidurti, pvz. skandinavai ar britai nesuvokia interneto reklamos specializuotiems produktams, kadangi pas juos nėra stiprių specializuotų portalų ir atitinkamai jie, matyt, nesupranta, kaip tokie gali būti Lietuvoje.
  • Pernelyg didelis pasitikėjimas media agentūra, proceso nekontroliavimas.
Prisipažinsiu, kad ir man maloniau dirbti su klientu ir skirti daugiau laiko tai kampanijai, kurios atstovas domisi procesu ir kuriam kyla klausimai. Jeigu reklamos užsakovas daug galvoja apie savo produktą, dažnai būna, kad pasiūlo naujų sprendimų, apie kuriuos nė nepagalvoji. Taip pat reklamdavys turėtų ir pats susipažinti su žiniasklaida, o ne tik naudotis agentūros duomenimis. Iš patirties: klientas labai teisingai rekomendavo žiniasklaidą, kurios atstovų nenorėjau net priimti į susitikimą. Kaip minėjau, media agentūros priklauso nuo biudžetų atnešamų į kanalus, dėl to planuose pateikiami strateginiai partneriai, kurie tikrai nevisada būna geriausias pasirinkimas jūsų tikslinei grupei ir kampanijos tikslams.

Šaltinis: visasverslas.lt